Biografia

Ewa Farna
Ewa Farna 2009.jpg
Ewa Farna podczas próby przed Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej w Opolu (2009)
Imię i nazwisko Ewa Farna
Data i miejsce urodzenia 12 sierpnia 1993
Trzyniec, Czechy
Gatunek pop[1]
Zawód piosenkarka
Aktywność od 2006
Wytwórnia płytowa Universal Music Group, Magic Records
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach
Strona internetowa   Ewa Farna (ur. 12 sierpnia 1993 w Trzyńcu) – polska piosenkarka popowa pochodząca z Zaolzia.

Spis treści

 [ukryj

Biografia[edytuj]

Ewa Farna pochodzi z polskiej rodziny mieszkającej na Zaolziu. W domu mówi gwarą cieszyńską, a śpiewa w języku czeskim i polskim. Mieszka w Wędryni, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Uważa się za Polkę[2]. Należy do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego[3].
Od dziecka związana jest z muzyką, brała aktywny udział w konkursach i przeglądach piosenek, grała również na fortepianie. Pasjonuje się również sportem, przed rozpoczęciem kariery wokalnej była członkinią narciarskiego klubu sportowego SKI Beskid, gdzie specjalizowała się w slalomie oraz zjeździe[4].
W wieku 11 lat zwyciężyła w konkursie piosenki zorganizowanym na Morawach[4]. Później zajęła pierwsze miejsce na Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sosnowcu. Zwyciężyła również w Konkursie Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie, gdzie została dostrzeżona przez Leszka Wronkę, znanego w Czechach polskiego producenta, kompozytora i autora tekstów[4]. Przy jego pomocy nagrała materiał demo, który następnie został przekazany czeskiemu oddziałowi Universal Music Group[4]. W tym samym czasie wzięła udział w programie Szansa na sukces z piosenkami Ryszarda Rynkowskiego, gdzie wykonała utwór Za młodzi, za starzy i zajęła pierwsze miejsce w odcinku[4]. W finałowym występie zaśpiewała wspólnie z Ryszardem Rynkowskim, Jackiem Cyganem oraz Piotrem Rubikiem.
6 listopada 2006, w wieku 13 lat, zadebiutowała na rynku muzycznym z albumem Měls mě vůbec rád[5], który wspiął się na szczyty rankingów sprzedaży w Czechach, uzyskując status platynowej płyty. Krążek ten przyniósł jej wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, a także znaczną popularność w Czechach i na Słowacji. Druga płyta Ticho ukazała się 1 października 2007[5]. Podobnie jak pierwsza, również uzyskała status platynowej płyty. 7 listopada 2008 odbyła się premiera koncertowego DVD Blíž ke hvězdám[6], na której zarejestrowany został koncert w Pradze z 17 czerwca 2008. Było to najlepiej sprzedające się DVD w Czechach w roku 2008. Na krążku znalazła się jedna piosenka zaśpiewana w języku polskim – Tam gdzie ty.
Na polskim rynku muzycznym zadebiutowała wydanym 9 listopada 2007 przez Universal Music Polska albumem Sam na Sam[5], który jest polską wersja pierwszego czeskiego albumu Měls mě vůbec rád[7]. Druga polska płyta – Cicho ukazała się 16 marca 2009 nakładem wydawnictwa Magic Records[8], wchodzącego w skład wytwórni Universal Music Polska. Album ten został wyróżniony Superjedynką podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2009, zyskując tym samym miano Płyty Roku[9]. Na festiwalu Sopot Hit Festiwal 2009, piosenka Cicho uzyskała tytuł Polski Hit Lata 2009[10]. W październiku 2010 roku , album "Cicho" uzyskał miano platynowej płyty[11]
26 października 2009 miała premierę piąta studyjna płyta wokalistki zatytułowana Virtuální[12]. W lutym 2010 roku wydawnictwo Cicho uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku pop, a sama Ewa dostała nominację w kategorii Artystka Roku[13]. 20 listopada ukazała się reedycja albumu Cicho, która oprócz albumowych utworów na płycie CD zawiera także dodatkowe materiały wideo na płycie DVD[14].
W lipcu 2010 piosenkarka rozpoczęła roczną współpracę z firmą Oriflame, polegającą na udziale w kampanii promocyjnej nowej linii kosmetyków dla dziewcząt[15]. 5 listopada tego samego roku wydany został kolejny polskojęzyczny, szósty już album wokalistki zatytułowany EWAkuacja[16]. Album ten zyskał tytuł złotej płyty już 2 tygodnie po premierze[17], a status platynowej w maju 2011 roku[18].
26 lutego 2011 roku na Gali VIVA Comet 2011 Ewa i raper Tede wykonali utwór "Wielkie Cicho", czyli pierwszy polski mash-up, połączenie piosenek "Cicho" i "Wielkie Joł"[19].
W 2011 roku wokalistka została twarzą kampanii "Postaw na Polskość", która miała na celu, zachęcenie Polaków mieszkających na Zaolziu do deklarowania podczas spisu powszechnego swojej narodowości[20]. Na początku października 2011 roku wydała nowy singiel Monster High będący częścią kampanii reklamowej firmy Mattel wprowadzającej na polski rynek markę Monster High, której twarzą została artystka[21]. W październiku rozpoczęła współpracę z siecią Subway, użyczając wizerunku na potrzeby kampanii reklamowej Sub of the day.[22]

Dyskografia[edytuj]

Information icon.svg Osobny artykuł: Dyskografia Ewy Farnej.

Filmografia[edytuj]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

Na koncercie w czeskim mieście Triniec 11.03.2011
Rok Kategoria Nagroda Uwagi
2009 Przebój Roku (Cicho) Superjedynki Nominacja[24]
Płyta Roku (Cicho) Nagroda[9]
Najlepszy Polski Artysta MTV Europe Music Awards Nominacja[25]
Muzyka Telekamery 2. miejsce[26]
Polski Hit Lata (Cicho) Sopot Hit Festiwal 2009 Nagroda[10]
Najlepsza Piosenkarka Musiq1 Awards Nagroda[27]
Odkrycie Roku Złote Dzioby Nagroda[28]
2010 Charts Award (Cicho) VIVA Comet Awards Nagroda[29]
Artystka Roku Nagroda[29]
Najlepsza Piosenkarka Musiq1 Awards Nagroda[30]
Album Roku POP (Cicho) Fryderyk Nominacja[13]
Wokalistka Roku Nominacja[13]
Hit roku (Cicho) Eska Music Awards Nagroda[31]
Artystka Roku Nominacja[31]
Wykonawca Roku - Polska Mikrofony Popcornu Nagroda[4]
Przebój Roku - Polska (Cicho) Nagroda[4]
2011 Muzyka Telekamery 3. miejsce[32]
Artystka Roku VIVA Comet Awards Nominacja[33]
Charts Award (Ewakuacja) Nagroda[19]
Image Roku Nagroda[19]
Teledysk Roku (Ewakuacja) Nagroda[19]
Płyta Roku (Ewakuacja) Nagroda[19]
Najlepsze na VIVA-TV.pl
(Muzyki moc z VIVA i Przyjaciele)
Nagroda[19]
Wokalistka Roku Bravoora Nominacja[34]
Super płyta (Ewakuacja) Superjedynki Nominacja[35]
Artystka Roku Eska Music Awards Nagroda[36]
Hit Roku (Ewakuacja) Nagroda[36]
Cyfrowy klip roku w kategorii POP Nagroda[36]
Video Roku Nominacja[37]
Wykonawca Roku - Polska Mikrofony Popcornu Nagroda[4]
Przebój Roku - Polska (Ewakuacja) Nagroda[4]
Teledysk (Muzyki moc z VIVA i Przyjaciele) OGAE Video Contest 2011 Nominacja[38]
Najlepszy Polski Artysta MTV Europe Music Awards Nagroda[39]
Najlepszy Europejski Artysta Nominacja